5

PRL, Srebrna szkatuła, wytwórnia ORNO

bardzo dobry
Stan zachowania: bardzo dobry

Szkatuła powstała na zlecenie prezesa Urzędu Rady Ministrów jako nagroda dla jednego z ministrów odchodzących na emeryturę. Wykonana przez członka-założyciela i kierownika artystycznego spółdzielni ORNO w latach 1955-1972, Adama Jabłońskiego. Jest on znany jako projektant i wykonawca najciekawszych i zarazem najbardziej reprezentacyjnych dzieł wytwórni w okresie swojej aktywności zawodowej.

Przedmiot wykonany w dość prostej, jednakże charakterystycznej dla ORNO stylistyce- bogate fakturowanie powierzchni nadaje szkatule masywności, jednocześnie przyciągając wzrok odmienną od masowo produkowanych wyrobów formą.

Spółdzielnia ORNO mogła poszczycić się znacznym portfoliem zamówień wykonanych dla instytucji państwowych- wśród ciekawszych z nich odnajdziemy między innymi: insygnia rektorskie i dziekańskie Politechniki Wrocławskiej, insygnia rektorskie Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (łańcuch, berło, klamra) wykonane w 1960 roku czy insygnia rektorskie Politechniki Częstochowskiej. Większość z tych reprezentacyjnych zamówień była realizowana pod kierownictwem Adama Jabłońskiego.

Bardzo ciekawy walor, zaadaptowany do przechowywania monet może stanowić wartościowy dodatek do kolekcji.

Srebro, waga 3412 g, wymiary 21x31 cm.

IV Aukcja RDA (9-10 listopada)
09 listopada 2019 CET/Warsaw
Cena wywoławcza
2 342 EUR
Stan zachowania
bardzo dobry
4 578 EUR
195%
Wyświetleń: 540 | Ulubione: 3

Rzeszowski Dom Aukcyjny

09 listopada 2019 CET/Warsaw

Nie mniej niż 0 PLN za tę pozycję

Rzeszowski Dom Aukcyjny
Rzeszowski Dom Aukcyjny
ul. 3 Maja 13
35-030 Rzeszów
+48727597599