1052

Zygmunt II August, Trojak szyderczy 1566, Tykocin - rzadkość

2
Stan zachowania: 2
Literatura: Ivanauskas 9SA63-9 (RRRR), Iger V.66.1.a (R7), Kopicki 3309 (R7), Tyszkiewicz 60 Mk

Ekstremalnie rzadki trojak Zygmunta II Augusta.

Moneta niegdyś przypisywana mennicy wileńskiej, obecnie Tykocinowi.

Na rewersie widnieje fragment Psalmu Dawida Ten który mieszka w niebie, będzie ich wyśmiewał, co poskutkowało nazywaniem tego typu monet szyderczymi.

Typ ten bito po śmierci Gabriela Tarły, w latach 1565-1566, gdzie rocznik 1566 występuje tylko w jednej odmianie wybitej z około 3 stempli różniących się ułożeniem napisów względem siebie i rozłożeniem klejnotów w zwieńczeniach fleuronów.

Powyższy egzemplarz z prawdopodobnie nienotowanego dotychczas na rynku stempla z małym odstępem po COELIS i wyraźnie oddzielonymi klejnotami wieńczącymi fleurony.

Widoczne spękania krążka. Patyna starego zbioru.

Ogromnej rzadkości ciekawostka, sporadycznie pojawiająca się w handlu.

Pozycja brakująca w większości kolekcji, mogąca być ozdobą niemalże każdego zbioru tak monet litewskich, monet Zygmunta Augusta, czy trojaków.

Zdecydowanie polecamy!

Srebro, średnica 22 mm, waga: 2,73 g.

IV Aukcja RDA (9-10 listopada)
09 listopada 2019 CET/Warsaw
Cena wywoławcza
2 342 EUR
Stan zachowania
2
3 367 EUR
144%
Wyświetleń: 755 | Ulubione: 5

Rzeszowski Dom Aukcyjny

09 listopada 2019 CET/Warsaw

Nie mniej niż 0 PLN za tę pozycję

Rzeszowski Dom Aukcyjny
Rzeszowski Dom Aukcyjny
ul. 3 Maja 13
35-030 Rzeszów
+48727597599